ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ Κ. ΣΚΟΝΔΡΑ ΓΕΩΡΓΙΟ

Την Τρίτη 27 Φεβρουαρίου 2024 και ώρα 11:30 πμ πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας ενημερωτική εκδήλωση με θέμα: "Ασφαλής χρήση του Διαδικτύου". Οι μαθητές μας ενημερώθηκαν από τον κ. Σκόνδρα Γεώργιο, ανθυπαστυνόμο της Υποδιεύθυνσης Ασφαλείας Βόλου, σύνδεσμο της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος στη Μαγνησία, για τους κινδύνους πλοήγησης του διαδικτύου. Ενημέρωσε τους μαθητές ότι όσοι σερφάρουν στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης αφήνουν το ηλεκτρονικό τους αποτύπωμα, το οποίο θα τους ακολουθεί στην υπόλοιπη ζωή τους. Ανέφερε περιστατικά διαδικτυακού εκφοβισμού τα οποία φτάνουν στην υπηρεσία τους και συνέστησε στους μαθητές να επικοινωνούν με τους γονείς τους σε περίπτωση απειλής ή φόβου από το Διαδίκτυο. Οι μαθητές στο τέλος της ομιλίας έθεσαν τις ερωτήσεις τους.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Σκόνδρα για την ενδιαφέρουσα ενημέρωση που μας παρείχε από τον πολύτιμο χρόνο του.

IMG_2826 (1)