Η ομάδα Erasmus+ στο Φορητό Ψηφιακό Πλανητάριο!

Μαθητές της ομάδας του προγράμματος Erasmus+ παρακολούθησαν  την Παρασκευή, 12 Οκτωβρίου 2018, μία πολύ ενδιαφέρουσα παράσταση στο Φορητό Ψηφιακό Πλανητάριο – Planetarium On The Go – που επισκέφθηκε την πόλη του Βόλου, στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Εβδομάδας Διαστήματος. Το Φορητό Ψηφιακό Πλανητάριο είναι μια ειδική ημιμόνιμη φορητή κατασκευή με κύριο χαρακτηριστικό του μία ημισφαιρική οθόνη προβολής διαμέτρου 6 μέτρων και επιφάνειας εμβαδού 57 τετραγωνικών μέτρων.

Η παραγωγή "Από Τη Γη Στο Σύμπαν" που παρακολουθήσαμε, έχει μεταγλωττιστεί σε 24 γλώσσες και προβάλλεται σε πάνω από 700 πλανητάρια ανά τον κόσμο. Η παράσταση ήταν ένα μοναδικό ταξίδι στο Σύμπαν. Μετά από μια σύντομη αναφορά στην Αστρονομία των Αρχαίων, μας ταξίδεψε στο Ηλιακό μας σύστημα, στα άστρα, τον Γαλαξία μας, στο Σύμπαν, όπως αυτά περιγράφονται από την σύγχρονη επιστήμη. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να κάνουν ένα βήμα πιο κοντά στην επιθυμία τους να εξερευνήσουν και να κατανοήσουν το διάστημα,  τη Γη και τη θέση μας στο Σύμπαν.