Αστροπαρατήρηση Χειμώνας 2019-2020

Το σχολείο μας οργάνωσε αστροπαρατήρηση σε συνεργασία με την Εταιρεία Αστρονομίας Βόλου την Παρασκευή 21 Φεβρουαρίου 2020. Μαθητές και καθηγητές  βρέθηκαν  σε περιοχή του Αγίου Στεφάνου μαζί με τον κ. Ζαγάκο Γεώργιο  εκπρόσωπο της εταιρείας, ο οποίος τους ξενάγησε στον έναστρο ουρανό και με ακτίνες λέιζερ τους έδειξε τους αστέρες και τους αστερισμούς που είναι ορατοί αυτή την εποχή στην περιοχή μας, με αναφορές στην ιστορία και τη μυθολογία τους. Με τη βοήθεια του εντόπισαν στον ουρανό τον πλανήτη Αφροδίτη και αστερισμούς  όπως  την Ταύρο, τη Μεγάλη και τη Μικρή Άρκτο, τον Ωρίωνα, και παρατήρησαν ουράνια σώματα με τηλεσκόπιο, όπως τις Πλειάδες και το νεφέλωμα του Ωρίωνα. Επιπλέον σε μαθητές και καθηγητές η εταιρεία αστρονομίας Βόλου δώρισε ένα τεύχος του περιοδικού «Ουρανός». Ήταν μια εξαιρετική εμπειρία για τους μαθητές οι οποίοι εκτός των άλλων είχαν την ευκαιρία να φωτογραφήσουν τον έναστρο ουρανό με τη βοήθεια του κ. Αργύρη Ρουσογιάννη.

gemini

Δίδυμοι